Jestli nečteš etikety, tak začni  – Glutaman

První díl seriálu Čteme etikety je na světě a jako první se pod lupu dostal glutaman sodný. Jestli ti trochu záleží na tom, co jíš ty a tvá rodina, tak jistě etikety čteš. Ne vždycky ale může být jasné, co se pod jednotlivým názvem nebo kódem skrývá, a už vůbec netušíme, jaké následky to může mít na naše zdraví. Někteří si stále myslí, že když je něco v prodeji, tak je to neškodné. EU to schválila, je to dovolené, tak v čem je problém? Čti dál a rozhodni se sama, co je pro tebe dobré.

Glutaman bývá označován zkratkou MSG (z anglického monosodium glutamate). Je to bílá krystalická látka bez vůně, s charakteristickou masovou chutí. Nachází se v lidském těle vázaný ve formě bílkovin a v menším množství volný ve svalech, mozku, orgánech a krevní plazmě. Zajištuje nejrůznější funkce organismu, zejména v mozku, funguje jako excilační přenašeč nervových vzruchů. Reguluje také procesy učení a paměti, přenos bolestivých podnětů i koordinaci pohybů.

Glutaman sodný se průmyslově vyrábí buď hydrolytickým štěpením rostlinných bílkovin, nebo převážně fermentací bramborového nebo obilného škrobu či z melasy a surovin s vyšším obsahem lepku. Suroviny mohou být geneticky modifikované (GMO). V  potravinářském průmyslu se používá jako přídavná látka pro zvýšení intenzity chuti pokrmu. V EU se povinně uvádí pod kódem E 621. Množství volného glutamátu v potravinách je ovšem možné zvýšit i přidáním hydrolyzátu zdroje bohatého na proteiny (a tedy i na kyselinu glutamovou), v tomto případě se glutaman nemusí označovat jako přidaná látka, nýbrž je zde označen např. jako výtažek z droždí, extrakt z pekařského droždí, bílkovinný hydrolyzát, kvasnicový extrakt, kvasnicový výtažek, rostlinný bílkovinný hydrolyzát, hydrolyzovaná rostlinná bílkovina, sojový bílkovinný hydrolyzát, sojový hydrolyzát, sójový extrakt.

V potravinářském průmyslu je to nejvíce používané dochucovadlo, používá se téměř všude. Proč?  Brutální pravdou je, že všichni výrobci potravin těží z výhod glutamanu sodného ve svých výrobcích.  Glutaman sodný ovlivňuje receptory jazyka, což vede ke zvýšenému vnímání potravy. E 621 způsobuje to, že potravina nám chutná, a z tohoto důvodu nemůžeme přestat jíst. To vede k závislosti na konkrétních produktech. Při použití glutamanu sodného výrobce snižuje výrobní náklady a maskují se tak výrobky s nízkou nebo pochybnou kvalitou. Výrobce nezajímá, jestli jsme a budeme zdraví! Má ti chutnat tak, abys daný produkt hodně kupovala. Máš být na daných potravinách jednoduše závislá. Lékaři světové úrovně to potvrdili! Zjistili, že glutaman sodný se používá k stimulaci mozkových buněk. To znamená, že funguje stejně jako drogy! E 621 účinně proniká do krve a mozku, což vede ke změnám v genech zodpovědných za smysly chuti. Stojí za zmínku, že doporučená („bezpečná“) dávka je 1,5 g pro dospělé a ne více než 0,5 gramu na děti. Co je ale katastrofické? Že svět spotřebuje asi 200 tisíc tun tohoto doplňku za rok.

Glutaman sodný je velmi sledovanou látkou a bylo prováděno mnoho testů na zvířatech i lidech. Vědci provedli studii s použitím glutamanu sodného v myší stravě. Přidali E 621 ke stravě myši a ta ztratila zrak! U lidí byly popsány příznaky jako zvracení, zadržování vody v těle, ztuhlé svaly, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy nebo studený pot. Některé studie také ukazovaly na možnou souvislost s Alzheimerovou nemocí a cukrovkou. Glutamanu by se jednoznačně měly vyhýbat těhotné ženy a kojící matky, stejně tak děti i staří lidé. Ale nejlépe bude, když se glutamanu budeme vyhýbat všichni.

Kde můžeš glutaman sodný najít?

V kořenících směsích, sojových omáčkách, instatních pokrmech (polévky, omáčky), konzervovaných jídlech, zejména zelenině, hotových balených jídlech, klobásách i pivu. Jsou také součástí mnoha aromat (smažené brambůrky, slané pochutiny) a slouží také jako náhrada soli. A co je zajímavé, může se objevit i v krmivu pro psy a kočky.


 

Buď opatrná na to, co kupuješ, a čti etikety. Pokud ještě nemáš, zasaď si bylinky. Tvým pokrmům dají nejen chuť, ale i je krásně provoní a v kuchyni nebo na zahrádce budou vypadat nádherně.

 

lillan.andrea@seznam.cz
Pomohu vám dostat se ze stratovací čáry do cílové rovinky. Cvičení, zdravé jídlo a pozitivní myšlení se stane i vaší součástí. Můj příběh si přečtete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.